TRADYCJE KOŁA

11 września 2016 / Brak komentarzy do TRADYCJE KOŁA
  • udział w zimowych szkoleniach i konferencjach pszczelarskich
  • sierpniowe obchody Dnia Pszczelarza w skansenie w Wygiełzowie, połączone z finałem konkursu pasiek
  • udział w ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę w grudniu każdego roku
  • udział w  spotkaniach opłatkowych w Kalwarii Zebrzydowskiej w styczniu  każdego roku,
  • wspólne biesiadowanie przy pieczonych po „Cabańsku „ każdego roku na zakończenie sezonu pszczelarskiego
  •  

 

TRADYCYJNE SPOTKANIA PSZCZELARZY KOŁA
 "CABANKA"  PRZY PIECZONYCH

 

Z A K O Ń C Z E N I E    S E Z O N U   P S Z C Z E L A R S K I E G O   P R Z Y   P I E C Z O N Y C H

17 WRZESIEŃ 2022 R

 

14pozycja « 1 z 5 »

 


BIESIADOWANIE PSZCZELARZY PRZY PIECZONYCH Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA SEZONU PSZCZELARSKIEGO

19 WRZESIEŃ 2020 R

 

16pozycja « 1 z 6 »

 


 

COROCZNE SPOTKANIE PSZCZELARZY PRZY PIECZONYCH

7 WRZESIEŃ 2019 R

 

17pozycja « 1 z 6 »

 


 

ZAKOŃCZENIE SEZONU PSZCZELARSKIEGO

08 WRZESIEŃ 2018 r

 

 

Tradycyjnie, jak co roku zakończyliśmy sezon pszczelarski „pieczonymi” i jak co roku w pasiece państwa Koszowskich. Udział wzięło 30 członków, niektórzy z żonami a nawet dziećmi.

Gościem była radna pani Izabela Trojanowska, która mimo innych zajęć w tym dniu znalazła dla nas czas. Większa część przygotowań spadła na gospodarzy a więc ustawienie namiotów  stołów, ławek, nakrycie stołów i przygotowanie potrzebnych naczyń. Jednak przybywający od godz. 14 uczestnicy wyjęli przyniesione noże i  ochoczo zabrali się za przygotowanie „wsadu” do garnków. Poszło szybko i sprawnie tak że o 1500 można było napełniać garnki i przyprawiać. I jak zwykle ilu radzących tyle opinii. Na szczęście kierujące najważniejszą operacją K. Koszowska oraz D Uzar  polegały na swoich własnych doświadczeniach i doprawiły pieczone odpowiednio do smaku i jak się później okazało pieczone zostały uznane za najlepsze z dotychczasowych. Na pewno pomogły w tym

domowe zioła z ogrodu państwa Jochimczyków. Znakomitym dodatkiem były też domowe przetwory z cukinii p. J.Monia.

 Kol. M.Kozub, nasz senior, raczył chętnych miodem pitnym własnej produkcji -kilkunastoletni trunek był znakomity, jego sycenie będzie więc tematem najbliższych wykładów. Ogniska pilnował kol. Uzar, spalając przy tym kopiatą taczkę drewna /porąbanego wcześniej przez kol. A.Adamskiego/. Przelotny, mocny deszcz nie przeszkodził nam w niczym – wszyscy zmieścili się pod namiotami. Biesiada trwała do późnego wieczora, tematów i plotek nie zabrakło!

 

20pozycja « 1 z 7 »

 


9 WRZESIEŃ 2017

Spotkanie pszczelarzy przy pieczonych z racji zakonczenia sezonu pszczelarskiego

22pozycja « 1 z 8 »

 

10 WRZESIEŃ 2016 R

Z OKAZJI ZAKOŃCZENIA SEZONU PSZCZELARSKIEGO WSPÓLNIE BIESIADOWANO PRZY PIECZONYCH ZIEMNIAKACH

17pozycja « 4 z 6 »

 

19 WRZESIEŃ 2015 R

ZGODNIE Z  NASZĄ TRADYCJĄ ZAKOŃCZYLIŚMY SEZON PSZCZELARSKI, KTÓRY SPĘDZILIŚMY W PRZEMIŁEJ ATMOSFERZE PRZY PIECZNIU ZIEMNIAKÓW, U KOLEGI PSZCZELARZA JERZEGO.

 

20pozycja « 1 z 7 »

 

13 WRZESIEŃ  2014 R

NASZE COROCZNE WSPÓLNE BIESIADOWANIE PRZY PIECZONYCH TYM RAZEM W POGORZYCACH

 


Warning: getimagesize(/home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/uploads/photo-gallery/Pieczone 2014 r /thumb/IMG_3929.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 395

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425
IMG_3929
Warning: getimagesize(/home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/uploads/photo-gallery/Pieczone 2014 r /thumb/IMG_3913.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 395

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425
IMG_3913
Warning: getimagesize(/home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/uploads/photo-gallery/Pieczone 2014 r /thumb/IMG_3914.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 395

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425

Warning: Division by zero in /home/cabanka/domains/cabankachrzanow.pl/public_html/wp-content/plugins/photo-gallery/frontend/views/BWGViewThumbnails.php on line 425
IMG_3914
36pozycja « 2 z 12 »

 

FILM

 


PIECZONE U JERZEGO W CHRZANOWIE

21 WRZESIEŃ 2013 R

20pozycja « 1 z 7 »

8 wrzesień 2012 r
Zakończenie sezonu pszczelarskiego przy pieczonych u naszego kolegi pszczelarza Jarosława Uzara

 

23pozycja « 1 z 8 »

10 wrzesień 2011 r
 

Spotkanie przy pieczonych u kolegi pszczelarza Jerzego Koszowskiego.

10 września 2011 r my pszczelarze wraz z rodzinami, zachęceni piękną, słoneczną pogodą, spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, tym razem w pasiece naszego kolegi Jerzego Koszowskiego. Tradycyjnie, jak od lat przygotowaniem ziemniaków do pieczenia zajęli się pszczelarze.
Tego dnia w pieczeniu ziemniaków na zaproszenie, w imieniu nas pszczelarzy koła "Cabanka", przez prezesa koła Jerzego Oczkowskiego wzięli udział honorowi goście – Burmistrz Miasta Chrzanowa Ryszard Kosowski oraz Starosta Powiatu Chrzanowskiego Adam Potocki.
W oczekiwaniu, aż ziemniaki "dojdą w żarze", wszyscy wspólnie zasiedliśmy do stołu, gdzie degustowaliśmy się przepysznym ciastem, przyniesionym przez panie, naszych kolegów pszczelarzy tj. Danutę Uzar, Beatę Ludwig, Anetę Dzedzyk…
My pszczelarze, natomiast częstowaliśmy wszystkich dobrymi nalewkami na bazie miodu z alkoholem.
Następnie my i nasi Włodarze wraz z naszym kolegą Jerzym Koszowskim, gospodarzem pasieki, podziwialiśmy piękną okolicę, ule stojące w pasiece oraz super urządzoną pracownię pszczelarską. Wszyczy byliśmy pod wielkim wrażeniem tego miejsca.
Dalsze chwile wypełnione było robieniem sobie pamiątkowych zdjęć, prowadziliśmy dyskusje na różne tematy, a w szczególności o potrzebach pszczelarzy i ich pszczół. Na koniec Starosta i Burmistrz złożyli pamiątkowe wpisy do kronik pszczelarskich.
W takiej to, oto atmosferze czas szybko nam upłynął, a upieczone ziemniaki smakowały wybornie.
My wszyscy, ani się spotrzegliśmy, kiedy to zrobiło się bardzo późno i trzeba było wracać do domów.
Jak to zwykle bywa: wszystko, co dobre, szybko się kończy…i chociaż żal nam było się rozstawać, wszyscy w świetnych humorach wróciliśmy do domów.

Takie spotkania pomagają nam pszczelarzom poznawać i doceniać wartość przyjaźni i wspólnej zabawy.

 

22pozycja « 1 z 8 »

3 październik 2010 r
Spotkanie przy pieczonych w Leśniczówce-Kroczymiech w Chrzanowie
 

   Godzina 16.00 – sobota – pszczelarze z Koła "Cabanka", spotkali się w Leśniczówce – Kroczymiech w Chrzanowie, pośród zieleni tamtejszego lasu. Tradycyjnie z okazji zakończenia sezonu pszczelarskiego organizują sobie pieczone po "cabańsku". Razem wspólnie przygotowują, przyrządzają i doprawiają je do smaku, a potem pieką na rozpalonym ogniu. Podczas całego biesiadnego spotkania panuje miła ciepła atmosfera, w czasie, której odbywaja się rozmowy, padaja pytania, spostrzerzenia i uwagi na temat obcowania z pszczołami we wcześniejszych latach, jak również w minionym sezonie.

Pieczone, które upieczono były znakomite – wszystkim bardzo smakowały, nie obeszło się nawet bez dokładek, tak zwanych "repet".

Po całej smacznej konsumcji pieczonych ziemniaków pozostały czas, tradycyjnie spędzono przy rozpalonym ognisku, śpiewając biesiadnie piosenki i pijąc rozgrzewające napoje.

Spotkanie zakończyło się bardzo późnym wieczorem, udaniem się do swoich domów, optymistycznym nastrojem, życząc sobie, nawzajem wszystkiego dobrego, a także aby nadchodzący rok był lepszy od poprzedniego. 

 

14pozycja « 1 z 5 »

PIECZONE – LEŚNICZÓWKA – KROCZYMIECH – CHRZANÓW 22 WRZESIEŃ 2007 R

 

10pozycja « 1 z 4 »

 


I.  SPOTKANIA OPŁATKOWE

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z KARDYNAŁEM DZIWISZEM  STYCZEŃ 2014r.


22pozycja « 1 z 8 »

 


9 Styczeń 2011 rok

Jak co roku, w czsie świat Bożego Narodzenia, pszczelarze uczestniczą w spotkaniu opłatkowym. Tym razem owo spotkanie odbyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Klasztorze Ojców Bernardynów.
Spotkanie opłatkowe tradycyjnie rozpoczęto mszą św., którą odprawił proboszc, ksiądz i kapelan WZP Kraków Stanisław Kolarski.
W podzięce za opieke Bożą nad nami pszczelarzami i nad naszym pszczelim światem złożony został dar ołtarza w postaci świecy paschalnej oraz różnego rodzaju miodu. W składaniu daru udział wzieli przedstawiciele pszczelarzy z różnychkół pszczelarskich.
Po mszy św. na zaproszenie prezesa WZP w Krakowie Józefa Bukowskiego pszczelarze udali się na stołówkę Ojców Bernardynów.
Przełamano się tradycyjnie opłatkiem. Złożono sobie nawzajem życzenia. Śpiewano kolędy a ksiądz kapelan Stanisław Kolarski rozdawał pamiątkowe obrazki z błogosławieństwem na cały następny rok.
Na spotkaniu przekazano również wszystkim pszczelarzom życzenia noworoczne od władz samorządowych oraz Zarządu WZP Kraków. Radość, radość i jeszcze raz radość towarzyszyła temu spotkaniu.

ZDJĘCIA

39pozycja « 1 z 13 »

3 styczeń 2010 rok

Dnia 3 stycznia 2010 roku w Klasztorze Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej tradycyjnie odbyło się spotkanie opłatkowe koła pszczelarzy Cabanka w Chrzanowie, które rozpoczęło się mszą św.
Wśród zgromadzoinych pszczelarzy był prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego,a jednocześnie prezydent europejskich organizacji pszczelarskich "Apislavia" Pan Tadeusz Sabat z małżonką, były poseł na sejm Tadeusz Arkid z małżonką, prezes WZP Kraków Józef Bukowski oraz v-ce prezes WZP Kraków Jan Ślósarz, który wcielił się w rolę lektora podczas mszy św.
Pszczelarze dziękowali Panu Bogu za pomyślny rok 2009 oraz prosili o łaski pomyślności w roku bieżącym. W podzięce został złożony panu Bogu dar w postaci wyrobów pszczelarskich, które przekazał prezes Koła pszczelarzy "Cabanka" Jerzy Oczkowski oraz skarbnik koła pszczelarzy Babice Władysław Krupa.
W istocie zbiory miodu w minionym sezonie były dla pszczelarzy niezbyt zadawalające, prawie we wszystkich rejonach Polski gdzie zawsze występowała spadź w tym roku w ogóle nie wystąpiła, a inne rośliny miododajne nie przyniosły zbyt zadawalającego pożytku. W działalności pszczelarskiej jak i w związkowej miniony okres był bez nadzwyczajnych wydarzeń i zagrożeń.
Po mszy św. w przyklasztornej sali życzenia dla wszystkich pszczelarzy przekazał prezydent Tadeusz Sabat, a następnie prezes WZP Kraków Józef Bukowski. Wszyscy zgromadzeni w ciepłych słowach odwzajemniali sobie życzenia, podkreślając rangę powołania pszczelarskiego. Bezpośrednia i serdeczna wymiana życzeń miała miejsce podczas łamania się opłatkiem. Pod koniec spotkania pszczelarze dziękowali wszystkim za obecność, za piękną, podniosłą i jakże miłą uroczystość. W swej profesji pszczelarze czują się docenieni i wyróżnieni. Spotkanie takie jeszcze bardziej ich jednoczą, dają siły i chęci do dalszej służby panu Bogu i ludziom.
W spotkaniu opłatkowym uczestniczyła nasza reprezentacja sztandarowa koła pszczelarzy "Cabanka"  w składzie: Józef Bafia, Roman Gądek, Kazimierz Postrożny oraz prezes koła "Cabanka" Jerzy Oczkowski, sekretarz Aneta Dzedzyk, Tadeusz Greń i inni.


OPŁATEK Z DZIWISZEM STYCZEŃ 2003 R

ZDJĘCIA

11pozycja « 2 z 4 »


 

REFUNDACJE

2 września 2016 / Brak komentarzy do REFUNDACJE

Informacje dotyczące zamawiania sprzętu pszczelarskiego na rok 2016/2017  .

 

Agencja Rynku Rolnego w Warszawie ogłosiła zaproszenie do składania wniosków na realizację projektów w sezonie 2016/17.

W związku z powyższym w załączeniu przesyłamy aktualne wnioski na sprzęt oraz urządzenia do prowadzenia gospodarki wędrownej.

Informacje dotyczące zakupu sprzętu znajdują się w pkt 7.2.2. natomiast lawet w pkt. 7.4.2

Uwaga zmianie ulega ilość rodzin od których można się starać o refundację i tak dla sprzętu to 10 rodzin zaś dla przyczep i wag 30 rodzin (posiadanych na dzień 30 września 2016 roku)

Wysokość refundacji nie może przekroczyć 10 000 zł i stanowić maksymalnie 60 % kwoty netto zakupionego sprzętu przy czym nie więcej niż 50 zł !!!  na rodzinę a nie jak do tej pory 70 zł.

Z zakupu ładowarek mogą skorzystać jedynie pasieki powyżej 150 rodzin.

Wnioski potwierdzone przez Koło można składać w terminie od 01 – 25 września 2016.

Wnioski niekompletnie uzupełnione, nie będą brane pod uwagę.

 

oferta-ogolna-sierpien-2016-r…więcej

oferta-2017-2018-internet…więcej

ulotka-092016…więcej

W N I O S K I

wniosek na zakup sprzętu 2016/17…więcej

wniosek-przyczepy 2016/17…więcej

informacja WZP Kraków…więcej

 

 


U C H W A Ł A  NR 4/II/2014

Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie w sprawie realizacji projektów ARR wsparcia pszczelarstwa w 2014 roku  – podjęta, dnia 10.02.2014.

Zarząd WZP Kraków w wyniku analizy ustalonych przez ARR w Warszawie „Warunków ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w sezonie 2013/2014(vide www.arr.gov.pl zakładka rynki rolne) oraz treści umów z ARR,  działając, na mocy § 30 ust.1 pkt 1 w związku z § 4, ust.2 pkt 8 Statutu   niniejszym ustala następujące zasady realizacji poszczególnych projektów:
I  Zakup przyczep (lawet) do przewozu uli.

Zasady o których mowa wyżej w tym postępowanie wnioskodawców (odbiorców końcowych) zostanie określone szczegółowo w umowach. Projekty tychże umów Biuro WZP prześle do podpisu zainteresowanym kontrahentom w terminie do 28 lutego 2014 r.
II  Zakup pszczół (pszczelich matek, odkładów):

2.1. Refundacja kosztów zakupu do 70 % ceny netto, kwota refundacji 4,30 zł na rodzinę pszczelą wg stanu na 30.09.2013 roku.

2.2. Odbiorcami zakupionych w ramach refundacji pszczół mogą być gospodarstwa pasieczne posiadające weterynaryjny numer identyfikacji lub wpis do rejestru powiatowego lekarza weterynarii;

2.3. Pszczelarz odbiorca końcowy w danym sezonie nie może otrzymać więcej  matek, pakietów lub odkładów pszczelich łącznie niż 50%  liczby posiadanych przez  niego rodzin pszczelich na dzień 30.09.2013r. Odbiorca odkładów lub pakietów w danym sezonie nie może natomiast otrzymać ich łącznie więcej niż  20% liczby posiadanych przez niego na dzień 30.09.2013r.

2.4.  W realizacji powyższego należy:

2.4.1. Zapoznać członków Zrzeszenia/Koła z warunkami ubiegania się o refundację kosztów zakupu pszczół- vide www.arr.gov.pl oraz postanowieniami niniejszej Uchwały,

2.4.2   Przyjąć imienne zamówienia pszczelarzy na listę według wzoru zał. 2.4.2A oraz zebrać przedpłaty w wysokości 100 %  wartości brutto matek i odkładów pszczelich- cennik zał.2.4.2.B. Limit refundacji na Koła wynosi ilość pszczelich rodzin na dzień 30.09.2013 x 4,30 zł.

2.4.3.  Listy zamawiających pszczoły oraz przedpłacone pieniądze przekazać na   rachunek bankowy WZP Kraków w terminie do 30.04.2014 r.- zamówienia będą lokowane u hodowców niezwłocznie w kolejności nadsyłania.

2.4.4.  Wykaz hodowców odkładów, którzy potwierdzą ofertę złożoną w 2013 roku zostanie przesłany do Zrzeszeń / Kół do 15.05.2014 roku.

Uwaga: z powodu dodatkowych obowiązków jakimi ARR obciążyła hodowców pszczelich matek i odkładów (vide www.arr.gov.pl strona  „Warunki”  str. 40 pkt 7.7.4 część z nich zapowiada wycofanie złożonych ofert. Wobec powyższego w razie braku pokrycia zamówień a w szczególności na odkłady Zarząd WZP zastrzega sobie prawo odmowy ich sprzedaży pomimo przyjętych przedpłat.

2.4.5  Biuro WZP dokona rozliczenia przedpłat i refundacji kosztów w terminie do 30 listopada 2014 roku.
III  Zakup leków do zwalczania warozy

Refundacja kosztów zakupu 7,32 zł na rodzinę pszczelą według stanu na dzień         30.09.2013 roku do kwoty 80% wartości netto.

Finansowanie projektu ( założenia pieniędzy ) realizować w wariantach:

3.1. Przedpłat członków w wysokości 100 % kosztów leku na listy zapotrzebowane   dodatkowo w biurze WZP.

3.2. Wpłata na koszty nierefundowane (20 % do ceny netto+ VAT+ usługa wet.+      obsługa kredytu)

3.3. Ceny poszczególnych leków wynoszą

W wariancie 3.1 (na przedpłaty) Apiwarol – 51,36 zł/ opakowanie; Biowar – 55,57 zł/opakowanie; Baywarol -19,26 zł/ opakowanie.

Rozliczenie refundacji kosztów zakupu leków do kwoty refundacji vide 3 po rozliczeniu projektu przez ARR tj. prawdopodobnie w listopadzie 2014 r. W wariancie tym cena leków będzie niższa niż w wariancie 3.2. tj. o koszty obsługi kredytu.

W wariancie 3.2. wpłaty na koszty nierefundowane (w ramach kwoty refundacji) wynoszą : Apiwarol 16,80 zł/opakowanie; Biowar 17,06 zł/opakowanie; Baywarol 6,80 zł/opakowanie.

Pełna odpłatność ponad kwotę refundacji = Apiwarol 53,60 zł/opakowanie; Biowar 57,81 zł/opakowanie; Baywarol 20,40 zł/opakowanie

3.4. Decyzję o wyborze wariantu finansowania projektu za Zrzeszenie/ Koło podejmują członkowie ogniwa.

3.5. Listę zamówień oraz wpłaty na koszty nierefundowane przekazać na rachunek  bankowy WZP Kraków do 30 kwietnia 2014 roku.
IV Zakup sprzętu pszczelarskiego

Kwota zapotrzebowana wg wniosków pszczelarzy = 691 444,40 zł netto; kwota przyznana przez ARR- 297636,62 zł; kwota brakująca do pokrycia zamówień pszczelarzy – 393  807,78 zł.

4.1.  Kryteria   weryfikacji zamówień do kwoty  297 636 ,62 zł netto przyjęte przez Zarząd WZP:

4.1.1  Zakwalifikować do refundacji kosztów zakupu sprzętu wnioski gospodarstw pasiecznych ubiegających się po raz pierwszy o korzystanie z projektu.

4.1.2.  W dalszej kolejności do wysokości przyznanej kwoty uwzględnić zakup: miodarek; odstojników; stołów do odsklepiania; de krystalizatorów; uli.

4.1.3. Weryfikacji wniosków o której mowa dokona Zarząd WZP Kraków w terminie do 15 lutego 2014 roku.

4.1.4. Wnioski nie zakwalifikowane do realizacji w ramach niniejszego projektu zostaną wpisane na listę rezerwową i będą uwzględnione w pierwszej   kolejności w razie pozyskania środków np. z przesunięć z innych projektów.

4.1.5. Biuro WZP powiadomi zainteresowanych o wynikach weryfikacji wniosków w formie przesłanych projektów umów lub zawiadomień – termin 28.02.2014 rok.

4.1.6. Zakup sprzętu pasiecznego w ramach niniejszego projektu zostanie szczegółowo omówiony w umowach zawartych przez WZP Kraków z odbiorcami końcowymi.

4.1.7. Upoważnia się kierownik biura  do realizacji wniosków  z listy rezerwowej w miarę posiadanych środków.

Zobowiązuje się Zarządy Zrzeszeń/ Kół Pszczelarzy do przekazywania wszelkich środków finansowych w formie przelewu bankowego na rachunek nr 28 8804 0000 0050 0500 0243 0001 . Na przelewach  rozpisywać poszczególne tytuły np.: składka organizacyjna = x członków + y uli; leki kwota ogółem, pszczoły kwota ogółem;  ubezpieczenie OC kwota ogółem.
Nadzór merytoryczny nad realizacją projektów sprawuje Prezes, natomiast nadzór finansowy Skarbnik WZP Kraków.
Skargi na realizację projektów ARR wsparcia pszczelarstwa rozpatruje Zarząd lub Komisja Rewizyjna Związku.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.