HISTORIA KOŁA PSZCZELARZY "CABANKA" W CHRZANOWIE
A wszystko zaczęło się W 1917 r. kiedy powstał pierwszy związek pszczelarzy o nazwie „Towarzystwo Pszczelarzy w Chrzanowie” i działał aktywnie do roku 1939. Obejmował swoim zasięgiem gminy: Chrzanów, Trzebinia, Jaworzno, Krzeszowice. Członkowie Towarzystwa prócz pracy w pasiekach zajmowali się samokształceniem, szkoleniem początkujących adeptów, a także uczestniczyli w spotkaniach z ludnością i młodzieżą szkolną, informując o potrzebie sadzenia drzew i krzewów oraz o gospodarczym znaczeniu pszczół. Po II wojnie oświatowej zrzeszenie pszczelarzy przyjęło nazwę Powiatowe Koło Pszczelarzy w Chrzanowie, które skupiało pszczelarzy z terenów: Alwerni, Babic, Balina, Bobrku, Byczyny, Ciężkowic, Chełmka, Jelenia, Lubiąża, Krzeszowic, Kwaczały, Młoszowej, Myślachowic, Nowej Góry, Płazy, Rudawy, Tenczynka, Trzebini, Sierszy, Woli Filipowskiej, Zalasu, Żarek. Razem 459 członków i 1742 rodziny pszczele. W roku 1975 po zmianach administracyjnych (likwidacja powiatów ), związek objął swoją działalnością gminy Chrzanów, Trzebinia, Babice i Libiąż. Było to rejonowe koło pszczelarzy, liczące 250 członków, co utrudniało sprawne zarządzanie i zaspokajanie potrzeb pszczelarzy. Z tego powodu w 1982 roku Koło pszczelarzy rozpadło się i w poszczególnych gminach powstały samodzielne koła. Prezesem Koła w Chrzanowie wtedy został wówczas Jan Głownia.
W roku 1999 z inicjatywy prezesów kół powiatu chrzanowskiego powstała Powiatowa Rada Bartnicza, w skład której weszło po dwóch członków kół pszczelarskich : Chrzanowa, Libiąża, Alwerni, Babic i Trzebini. Celem Rady stało się: jak najszersze propagowanie tematyki pszczelarstwa na terenie powiatu, wymiana doświadczeń wśród pszczelarzy, zaopatrzenie w aktualne, skuteczne leki niezbędne dla pszczół oraz utrzymanie właściwej higieny w pasiece, organizowanie wycieczek krajowych i zagranicznych do miejsc związanych z pszczelarstwem, współpraca z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach Oddział w Chrzanowie, współpraca ze Starostwem Powiatowym w Chrzanowie w zakresie pomocy finansowej na zakup drzew i krzewów miododajnych, książek i sprzętu na nagrody w Konkursie Pasiek oraz szkoleń o tematyce pszczelarskiej.
Aneta Dzedzyk – były sekretarz chrzanowskiego Koła od 2004 roku, reaktywowała kronikę Koła pszczelarzy w Chrzanowie, którą prowadziła od 2003 do 2009 r.
Od 2010 roku prowadzenie kroniki przejęła Katarzyna Koszowska wraz córką.
W 2013 roku przeprowadzono szereg wykładów dla młodzieży o tematyce pszczelarskiej. W wyniku tego, dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Chrzanowie zorganizowano I Olimpiadę Pszczelarską na ziemi chrzanowskiej dla szkół ponad gimnazjalnych. Wzięło w niej udział 13 zespołów po trzy osoby z każdej szkoły . Ta trzech etapowa olimpiada w skład której wchodził: plakat pszczelarski, eksponat pszczoły oraz wiedza teoretyczna wyłoniła zwycięzców, a pierwszą nagrodą był wyjazd do euro – parlamentu . Inicjatorem olimpiady był i jest nadal Jerzy Oczkowski, prezes koła pszczelarzy "Cabanka" w Chrzanowie oraz przewodniczący Powiatowej Rady Bartniczej w Chrzanowie. Inicjatywa organizowania Powiatowej Olimpiady pszczelarskiej o zasięgu powiatowym trwa do dzisiaj (2017 r)
w Lutym 2014 roku dla Koła pszczelarzy "Cabanka" zostaje utworzona strona internetowa, która stanowi podstawowe źródło informacji dla wszystkich pszczelarzy oraz sympatyków pszczelarstwa. Głównymi założycielami i administratorami strony internetowej są Katarzyna Koszowska i Rafał Brzezina.
Aktualnie działalność Koła Pszczelarzy w Chrzanowie prowadzona jest w ramach struktury Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.
Zebrania pszczelarzy odbywają się raz w miesiącu. Dzięki przychylności Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Chrzanowie Romana Sławeńskiego, spotkania pszczelarzy koła "Cabanka" w Chrzanowie odbywają się w budynku parafialnym w Chrzanowie przy ulicy Mickiewicza.
Od 2005 do 2010 roku funkcję kapelana pełnił ks. proboszcz parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej w Chrzanowie Henryk Bąk, który był Duszpasterzem pszczelarzy powiatu chrzanowskiego.
Duszpasterz pszczelarzy powiatu chrzanowskiego
ks proboszcz . Henryk Bąk
Od 2016 roku kapelanem koła pszczelarzy "Cabanka" w Chrzanowie zostaje proboszcz parafii św. mikołaja w Chrzanowie Roman Sławeński.
ks. proboszcz Roman Sławeński
Co cztery lata mają miejsce wybory Zarządu Koła na Walnym Zebraniu sprawozdawczo-wyborczym. Działalność Koła finansowana jest ze składek członkowskich oraz corocznej dotacji z Urzędu Miejskiego w Chrzanowie, przeznaczonej na zakup leków przeciwko warrozie oraz zakup matek pszczelich.
Koło otrzymuje również wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, pochodzące z funduszy unijnych. Dbając o nieustanne poprawianie jakości pszczół Koło wprowadza do rodzin pszczelich matki o wyselekcjonowanych i pożądanych cechach hodowlanych, pochodzące z najlepszych pasiek zarodowych na naszym terenie.
Wszystkie pasieki Koła są zarejestrowane i posiadają indywidualny numer nadany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Co roku przeprowadzana jest jesienna akcja sadzenia drzewek i krzewów miododajnych, finansowana przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. W ciągu ostatnich lat członkowie chrzanowskiego Koła posadzili na terenie własnych pasiek oraz
w terenach przyległych następujące gatunki: żylistek, oliwnik wąskolistny i baldaszkowaty, ośnieguliczka, karawana syberyjska, pigwowiec japoński, pęcherznica, amorfa krzewiasta, wisienka omszona, lipa, czeremcha, dzika róża. łącznie posadzono kilka tysięcy drzewek i krzewów, powiększając tym samym bazę pożytkową dla pszczół, tereny zielone i podnosząc walory estetyczne pasiek. Akcja ta wpływa na ochronę środowiska naturalnego i ekologię.
CZŁONKOWIE ZARZĄDU KOŁA PSZCZELARZY W CHRZANOWIE W POSZCZEGÓLNYCH LATACH
Skład Zarządu Koła do 1982
Prezes – Edward Uracz
sekretarz- Romanowski Marian
Skarbnik – Palka Edward
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Głownia Jan
Członek Komisji Kozłowski Czesław
Skład Zarządu do 1983
Prezes Głownia Jan
Zastępca Prezesa Czyczyło Zdzisław
Sekretarz Wilczyński Władysław
Skarbnik Palka Edward
Członek Zarządu Szczurek Marian
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Michalik Tadeusz
Członkowie: Jarosz Tadeusz i Głownia Jan
Do koła pszczelarzy należało 151 członków, którzy posiadali 759 pni
Skład Zarządu od 1983
Prezes Zbigniew Ptasiński
Zastępca prezesa Męsior Paweł
Sekretarz Wilczyński Władysław
Skarbnik Palka Edward
Członek Rudol Jan
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Michalik Tadeusz
Członkowie Jarosz Tadeusz Głownia Jan
Skład Zarządu od 1987
Prezes Zbigniew Ptasiński
Zastępca Wartalski Jan
Sekretarz Rogowski Władysław
Skarbnik Sojka Zbigniew
Członek zarządu Dworniczek
Komisja rewizyjna
Przewodniczący Gładys Józef
Członkowie: Koniuch Witold, Wilczyński Władysław
Wówczas do koła pszczelarzy należało 54 członków posiadających 299 pni
Skład Zarządu od 1992
Prezes Zbigniew Ptasiński
Zastępca Oczkowski Jerzy
Sekretarz Kozub Marian
Skarbnik Rogowski Władysław
Członkowie: Wartalski Jan
Gospodarz koła Dąsal Tadeusz
W tym roku Koło Pszczelarzy liczyło 29 pszczelarzy i posiadali 176 rodzin pszczelich.
Skład Zarządu od 1996
Prezes Jerzy Oczkowski
Sekretarz Marian Kozub
Skarbnik Bronisław Gołba
Członkowie : Kosińska Anita, Ptasiński Zbigniew
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Stanisław Bigaj
Członkowie: Władysław Rogowski, Roman Melczyk
Gospodarz Koła Chłopek Wiesław
Koło Pszczelarzy posiadało wówczas 37 pszczelarzy i 250 rodzin pszczelich
Skład Zarządu w 1999
Prezes Jerzy Oczkowski
Zastępca Prezesa Stanisław Rumas
Sekretarz Marek Kurek
Skarbnik Zygmunt Gładys
Komisja Rewizyjna
Przewodniczący Stanisław Bigaj
Członkowie Wartalski Jan, Ptasiński Zbigniew
Skład Zarządu w 2001
Prezes Jerzy Oczkowski
Zastępca prezesa Henryk Czopik
Sekretarz Aneta Dzedzyk
Skarbnik Zygmunt Gładys
Członkowie: Jerzy Koszowski, Tadeusz Greń.
Skład Zarządu w 2008
Prezes Jerzy Oczkowski
Zastępca Henryk Czopik
Sekretarz Aneta Dzedzyk
Skarbnik Zygmunt Gładys
Członkowie: Koszowski Jerzy, Tadeusz Greń
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Stanisław Bigaj
Członkowie: Zbigniew Ptasiński, Gołba Bronisław
Skład Zarządu w 2011
Prezes Jerzy Oczkowski
Zastępca Henryk Czopik
Sekretarz Aneta Dzedzyk
Skarbnik Zygmunt Gładys
Członkowie: Koszowski Jerzy, Tadeusz Greń
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Zbigniew Ptasiński
Członkowie: Gołba Bronisław, Gądek Roman
Skład Zarządu w 2016
Prezes Jerzy Oczkowski
Zastępca Henryk Czopik
Sekretarz Jarosław Uzar
Skarbnik Zygmunt Gładys
Członkowie: Koszowski Jerzy, Otrębski Grzegorz, Dym Jerzy
Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący Gądek Roman
Członkowie: Szlachcic Tadeusz, Mamica Józef
Gospodarz Koła: Postrożny Kazimierz
Komentarzy: 0