WYCIECZKI

5 października 2015
0

 


06  – 10 Kwiecień 2016 R

 

PODZIWIALIŚMY PIĘKNE TRZY STOLICE:

BRATYSŁAWĘ, WIEDEŃ  i  PRAGĘ

Pszczelarze Koła ,,Cabanka „  w dniach  06-10 kwietnia 2016 r  zorganizowali wyjazd do trzech krajów i czterech stolic.

Byliśmy na Morawskim Krasie gdzie jest 94 km² chronionego obszaru krasowego w Czechach (na północ od Brna), gdzie znajduje się ponad 1600 jaskiń z czego pięć dostępnych dla zwiedzających.

Jaskinia VYPUSTEK znana już w XVII w. W XX w wydobywano tutaj fosforyty, później we władaniu wojska, w latach 60-tych zbudowano schron przeciwatomowy i tajny punkt dowodzenia wojsk UW. Od 2005 przejęta przez Ministerstwo Środowiska. BRNO–stolica Moraw w centrum stary ratusz, katedra Piotra i Pawła ze wspaniałym widokiem i krypta o Kapucynów. Morawy-to także region wspaniałego wina.

BRATYSŁAWA–stolica i największe miasto Słowacji, bratysławski zamek dominujący nad miastem i Dunajem, uliczki podzamcza, katedra św. Marcina, malowniczy stary ratusz i zabytkowe urokliwe centrum. Okolice Bratysławy to miejsce, wypoczynku, uprawiania turystyki, zwiedzania m.in. skansenu/muzeum pszczelarstwa w Kralovej i małokarpacki szlak wina.

WIEDEŃ–stolica Austrii nad „modrym Dunajem” , historyczne centrum pełne zabytków z różnych epok historycznych.

PRAGA – stolica i największe miasto Czech, „złota Praga”, wpisana na listę UNESCO, jedno z najpiękniejszych miast świata. Rejs po Wełtawie jest ucztą dla oczu. ADRSPACH–skalne miasto z ponad 1500 szczytami –wieżami.

Zapraszamy na pszczelarskie wyjazdy z Cabanką . 

 

38pozycja « 2 z 13 »


PSZCZELARZE NA BAWARII 2015

 

Wycieczka pszczelarska odbyła się  15-19 maja 2015 r.  dla pszczelarzy powiatu chrzanowskiego i koła Kęty

Wyjazd edukacyjny dotyczący wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie hodowli pszczół i związanej z tym produkcją miodu pszczelego. Poznania turystycznych i historycznych atrakcji wybranego regionu Bawarii.

Spaliśmy w  pensjonacie  w Bauerhof u  Państwa Ollinger 

TRAUNSTEIN  w południowej Bawarii. Miejscowość jest położona w pobliżu autostrady łączącej  Wiedeń z Monachium w odległości 40 kilometrów od austriackiego Salzburga.

Właściciel  oprowadzał  po swojej  pasiece, opowiadał o niemieckiej gospodarce w tej branży, pokazał swoje metody  pozyskiwania miodu oraz pielęgnacji pszczół.  Później zabrał  nas do nieodległych dwóch pasiek swojego brata oraz do trzeciej u zaprzyjaźnionego pszczelarza.

Nawiązaliśmy również kontakt z osobą , która zajmuje się w tamtejszym  regionie sprzedażą  pszczół „matek-królowych” i odwiedziliśmy  tą hodowle oraz sprawdziliśmy oferty handlowe okolicznego dostawcy materiałów do pszczelej hodowli.

Przejazd do sklepu BAYWA,  który w tej okolicy zaopatruje pszczelarzy w sprzęt i akcesoria pszczelarskie .

Przyjazd do Bertchesgaden . Miasta związanego bezpośrednio z historą II wojny światowej.

Tutaj w obrębie Obersalzberg swoją siedzibę umiejscowił Adolf Hitler oraz wszyscy najbliżsi mu współpracownicy.

W pierwszej kolejności z naszego autokaryu przesiedliśmy się do kursującego tutaj autobusu, który wywiózł  nas wysoko w górę drogą wybudowaną w latach 30 tych XX wieku  rękami więźniów politycznych  do tarasu skalnego leżącego na wysokości  ok. 1700 m npm. Tutaj opuściliśmy autobus i wjechaliśmy do skalnego tunelu  długości 124 m. Prowadzą nas do tzw. złotej windy, która jest wykonana z miedzi i ma sprawiać wrażenie złotej. Tą windą Adolf Hitler i jego najważniejsi goście podróżowali do usytuowanego na alpejskim szczycie budynku KEHLSTEINHAUS – zwany potocznie  „Orle Gniazdo”, który otrzymał na 50 –te urodziny w prezencie od narodu niemieckiego.

Windą wyjechaliśmy również  124 m  i wysiądziemy w korytarzu domu prywatnego Adolfa Hitlera – dla osób będących tutaj po raz pierwszy  uczucie jest wręcz futurystyczne.

 Winda , budynek i tzw. skalny ogród nigdy nie zostały zniszczone ani uszkodzone w czasie wojny.

 Zwiedzanie  Domu mieszkalnego gdzie prywatnie mieszkał przywódca III Rzeszy został w latach 70 tych wysadziny w powietrze przez amerykańskich saperów.

Nazywano go BERGHOF Do dzisiaj sławne są zdjęcia dużego okna i tarasu, na którym chętnie fotografował się wraz z otoczeniem…

Obok  BERGHOF  stał i stoi do dzisiaj budynek „Hotel zum Turken” to kwatera przybocznej straży wodza.  Budynki  „hotelu” i BERGHOF Są połączone ogromnym umocnionym bunkrem mieszkalnym , który stanowił  bezpieczne schronienie dla Hitlera  i jego najbliższych. Schodząc schodami zwiedzimy pomieszczenia mieszkalne Adolfa i Ewy Braun, pomieszczenia mieszkalne Hermana Goeringa.

SCHONAU AM KONIGSSEE.

Tutaj po wyjściu z autokaru udaliśmy się do przystani .By w krótkim spacerze ulicami Seestrasse i Konigseestrasse dojść w  przeciągu 15 minut do przystani mijając po drodze sklepy z pamiątkami, restauracje, kawiarnie i co najważniejsze liczne sklepy z bawarską odzieżą regionalna tzw. Trachty.

 Odwiedziliśmy ostatni działający w Niemczech młyn wodny tzw. Kugelmuhle.To znaczy młyn, w którym od kilku set lat są niezmienna metodą toczone kule kamienne. Różnej wielkości kamienie, które dostarcza przepływająca rzeka w dawnych latach służyły jako kule armatnie lub dekorowały cesarskie ogrody- dzisiaj w należącym do rodziny Anfang młynie kule produkowane są do celów ozdobnych i dekoracyjnych. Po krótkiej przerwie ruszyliśmy w górę rzeki trasa spacerową wiodąca mostami i kładkami nad  cudownymi wodospadami, rozlewiskami i wyrzeźbionymi przez wodę i czas niesamowitymi korytami skalnymi. Trasa nazywa się „Almbachklamm” i umiejscowiona jest w regionie Bertchesgaden w Marktschelenberg.

Wróciliśmy pełni wrażeń oraz ciekawych refleksji  z pięknego regionu Niemiec

 

GALERIA ZDJĘĆ Z POBYTU NA BAWARII

 


 

WSPOMNIENIA Z POBYTU NA MOŁDAWI

19-25 sierpień 2014 r

19pozycja « 1 z 7 »

Podczas pobytu na Mołdawii zwiedziliśmy:

 Soroki – nad Dniestrem. Rezerwat krasowy. Twierdza Stefana III Wielkiego z 1489r
Bielce — „stolica północnej Mołdawii, świątynia katolicka św. Archaniołów, ormiańska cerkiew św. Grzegorza, Dom Polski
Saharna – nad Dniestrem. Klasztor św. Trójcy, jaskinie mnichów, wodospad
Orhei — rezerwat przyrody, czynny kompleks klasztorny (XII-XVIIw)
Tighina — twierdza-fakultatywnie
 KISZYNIÓW stolica Mołdawii: secesyjna zabudowa, Łuk triumfalny, Katedra, Cerkiew Narodzenia,

 

 


 

LITWA – ŁOTWA

21 sierpień  –  26 sierpień  2013 R

W dniach od 21 do 26 sierpnia, grupa pszczelarzy z naszego Koła uczestniczyła w wycieczce na Litwę i Łotwę, zorganizowanej przez  Radę Bartną z Chrzanowa. Trasa wycieczki wiodła przez miasta : Kowno, Ryga, Wilno, Troki, po zabytkach których byliśmy oprowadzani przez polskojęzycznych przewodników. Podczas wycieczki mogliśmy się pokłonić wizerunkowi Matki Boskiej Ostrobramskiej, uklęknąć przed obrazem Jezusa Miłosiernego namalowanego według przekazów siostry Faustyny, zwiedzać między innymi: Muzeum Adama Mickiewicza, cmentarz wileński na Rossie oraz Górę Krzyży. Wycieczka miała również akcent pszczelarski – zwiedzaliśmy pasiekę w okolicach Rygi. Było to wzorowo urządzone gospodarstwo pasieczne, 80-cio pniowe (oparte na ulach Dadanta), dające miód towarowy, hodujące matki pszczele i pozyskujące pyłek pszczeli oraz pierzgę. Ciekawie prezentowało się również „Święto Chleba, Mleka i Miodu”.

 

30pozycja « 1 z 10 »

 

Nasza Barć pszczelarska w Sejmie RP  19 kwiecień 2013 r

 

57pozycja « 1 z 19 »

 


      22.08 – 27.08.2012                              

BIAŁORUŚ

Decyzję o wyjeździe do kolegów pszczelarzy na Białoruś podjęto już w ubiegłym roku po powrocie z wyjazdu szkoleniowego na Ukrainę. Szczegóły programowe wyjazdu powstały w lutym 2012 i już od lutego przyjmowano zapisy na wyjazd. Mimo wielu głosów przeciwnych (niebezpiecznie itp.) zapisało się 44 uczestników. Okres organizacji (6miesięcy) – zapisy uczestników, sprawy programowe, zakwaterowania , kalkulacji kosztów i sprawy wizowe pomyślnie zakończono i razem z 2 kierowcami wyjechało  46 osób.

22.08 w środę o godzinie 18.00 żegnani przez rodziny/przyjaciół autokar z pszczelarzami i sympatykami ruszył na trasę: Częstochowa – Warszawa – Białystok.

23.08 w czwartek w godzinach wczesno rannych stawiliśmy się na granicy PL/BY  w Kużnicy Białostockiej i po krótkiej 15 minutowej odprawie na stronie polskiej, wjechaliśmy na granicę białoruską. Przebiegła ona bardzo sprawnie i przesunięciu wskazówek zegarków o godzinę do przodu opuściliśmy granicę jadąc w kierunku Grodna. Miasto powitało nas wstającym słońcem. Zakwaterowaliśmy się w hotelu „Białoruś” i po krótkim relaxie – porannej toalecie spotkanie z prof. Nikołajem Wiktorowiczem Halko

– kierownikiem katedry pszczelarstwa Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie i pobyt w :  

– muzeum pszczelarstwa Uniwersytetu Rolniczego

–  pasiece uniwersyteckiej

–  auli Katedry na spotkaniu i prelekcji

–  sklepie pszczelarskim

Po specjalistycznym pszczelarskim programie zobaczyliśmy Grodno-zabytki z miejscowym przewodnikiem, który w szczególności przybliżył nam postać Elizy Orzeszkowej (muzeum i grób). Obiad wieczorową porą smakował jak uczta.

24.08  w piątek opuściliśmy hotel po wczesnym śniadaniu. Jadąc docelowo do Soligorska zwiedzaliśmy/zobaczyliśmy:

LIDĘ – miasto założone przez księcia Giedymina z: gotyckim zamkiem i kościołem katolickim

NOWOGRÓDEK – ruiny XIIIw zamku zbudowanego przez Mendoga, pomnik Mickiewicza, kościół farny gdzie w lutym 1799 ochrzczono Adama Mickiewicza, Dworek-muzeum Mickiewicza

MIR – powitał nas występami zespołów młodzieżowych, kościołem św. Mikołaja i piękną bryłą odrestaurowanego zamku

NIEŚWIEŻ – gdzie w kościele Bożego Ciała spoczywają zwłoki 102 Radziwiłłów, oraz ich gniazdo rodowe pięknie odrestaurowany zamek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na rynku obok pięknego ratusza z sukiennicami odbywały się dożynki.

Dojechaliśmy do Soligorska , gdzie powitał nas pan Aleksander Wasilenko Arseniewicz – zastępca Stowarzyszenia Pszczelarzy Republiki Białoruś. Po kolacji zakwaterowaliśmy się w hotelu „Alesia”

25.08  w sobotę po wczesnym śniadaniu udaliśmy się w teren (15 km od Soligorska) ,aby zobaczyć jedną z pasiek, gdzie odbyły się rozmowy o pszczelarskie. Wracając przejeżdżaliśmy obok obiektów kombinatu soli potasowych, oglądaliśmy nowe miasto, gospodarze pokazali nam nowoczesny ośrodek lecznictwa-sanatorium. Następnie udaliśmy się do sklepu pszczelarskiego i na spotkanie z

miejscowymi pszczelarzami na sali Domu Związków Zawodowych. Tutaj wymiana doświadczeń pszczelarskich, prezentacje, rozmowy, obustronne wręczenie upominków. Następnie przejazd do pasieki i domem pszczelarza: oglądanie, rozmowy z miodowym poczęstunkiem. Po kolacji indywidualnie mogliśmy uczestniczyć w odbywających się imprezach z okazji „dnia górnika” i „święta miasta” nieopodal hotelu, w którym mieszkaliśmy. O godz. 23.00 pokaz sztucznych ogni kończył świętowanie

26.08  w niedzielę opuściliśmy hotel i Soligorsk po wczesnym śniadaniu udając się w drogę powrotną do Polski. Przejeżdżając przez zwiedzaliśmy/zobaczyliśmy:

PIŃSK – centrum miasta, kolegium Jezuitów, katedrę katolicką wraz z seminarium, po którym nas oprowadził ks. Rektor Jan Salomon. Wstąpiliśmy także do sklepu pszczelarskiego Mikoli Kaczanouski, a wyjeżdżając przejeżdżaliśmy obok domu Ryszarda Kapuścińskiego.

BEREZA – ruiny klasztoru Kartuzów fundowanego przez Leona Sapiehę, cerkiew prawosławną i obok muzeum wojennych eksponatów z okresu wojny w Afganistanie.

KOBRYŃ – z kościołem katolickim gdzie proboszczem jest ks. Czesław z Istebnej, domem muzeum Suworowa i ruiną synagogi z II połowy XIX.

BRZEŚĆ – miasto graniczne z muzeum/pomnikiem twierdzy

Wydawszy ostatnie białoruskie ruble podjechaliśmy pod szlaban graniczny BY/PL, gdzie po szybkich i sprawnych odprawach ( 75minut) wyjechaliśmy z granicy o godz. 22.00 czasu białoruskiego –cofając zegarki o godzinę do tyłu, byliśmy w Polsce 21.00 gdzie zaraz w Białej Podlaskiej zjedliśmy kolacje udając się trasą na Warszawę- Częstochowę do Chrzanowa

27.08  w poniedziałek o godz. 5.00 rano dotarliśmy do Chrzanowa, a stęsknione rodziny/przyjaciele czekając samochodami rozwiozły uczestników do ich domów.

Opracowanie: Przewodniczący Powiatowej Rady Bartniczej w Chrzanowie – Jerzy Oczkowski

 

14pozycja « 1 z 5 »

 


 

Z WIZYTĄ NA UKRAINIE – LWÓW

18 – 21 sierpień 2011

18 sierpnia na zaproszenie pszczelarzy z Ukrainy ze wsi Zariczczia koło Sadowej Wiśni pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę, do pięknego miasta Lwów, w którego świat wprowadził nas przewodnik. Dzięki niemu, przeżyliśmy wspaniałą lekcję historii. Zwiedziliśmy polski Cmentarz Obrońców na ziemi Lwowskiej. Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, większość to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych. Drugim cmentrzem, który odwiedziliśmy był Cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa metropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta, na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. jest miejscem pochówku wielu wybitnych zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice i kolumny. Ku pamięci tego miejsca, w hołdzie, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Mieliśmy wspaniałą, słoneczną pogodę, zachęcającą do zwiedzenia dalszych ciekawych miejsc tego tajemniczego miejsca jakim jest Lwów.

Następnego dnia naszej wycieczki uczestniczyliśmy we mszy świętej w Katedrze Lwowskiej odprawianej przez ks. Wiesława Dobrosza opiekuna pszczelarzy Lwowskich. Po mszy św zaproszono nas na godz. 16.00 do ukraińskiej wsi Zariczczia koło Sadowej Wiśni, gdzie mieliśmy możliwość porozmawiania z ks. Wiesławem Dobroszem, który jest z pochodzenia polakiem, o pszczelarstwie mieszkańców ukraińskiego kraju. Naszą bratersko-pszczelarską wizytę zakończyliśmy miłą atmosferą, w postaci biesiadnej kolacji przy grillowaniu.

Następny dzień był dniem powrotu do domu. Około godz 22.00 do 23.00 dotarliśmy na miejsce do Chrzanowa gdzie na niektórych czekali bliscy.

Dzisiaj możemy wspominać niesamowite przygody na wschodzie Europy jestem przekonana, że każdy spędził tam wspaniałe chwile, które będzie wspominać przez całe życie.

43pozycja « 1 z 15 »

 


Wycieczka pszczelarzy koła "Cabanka" do Bartnika Sądeckiego

w lipcu 2010, 2011, 2012r.

18pozycja « 1 z 6 »

 

Z ODWIEDZINAMI U SŁOWAKÓW

16 – 18 lipca 2010 R

W dniach 16 – 18 lipca 2010r. odbyła się wycieczka turystyczno-pszczelarska Koła Pszczelarzy "Cabanka" z Chrzanowa na Słowację z udziałem wszystkich kół pszczelarzy Powiatu Chrzanowskiego. W programie zaplanowano między innymi:

dnia 16 lipca 2010 r wyjazd autokarem z PKP Trzebinia o godz 9.00 – cel wycieczki to przyjazd do Partyzancka Lupca na kolację. Trasa przejazdu wiodła przez Maków Podhalański – Zawoję z pięknymi widokami – Zubrzycę – Jabłonkę – Chyżne. Następnie wjazd na Słowację do miejscowości Orawska Magura i kierowanie się na Trstena – Orawsky Podzamok.

Następnie w towarzystwie przewodnika Orawskyego Hradku, zwiedzono Zamek Orawski, który jest jednym z najpiękniejszych zamków na Słowacji. Tam znajdowało się Muzeum, gdzie zgromadzone eksponaty przemawiały historią regionu oraz bliskością kultury z Podhalem, po drugiej stronie Tatr.

Końcowym etapem wycieczki był przejazd przez Dolny Kubin – Ruzomberok i zakwaterowanie się w miejscowości Partyzancka Lupca. Tego samego dnia po obiedzie uczestnicy odbyli spotkanie w Instytucie Pszczelarstwa w Liptvskim Hradku.

W drugim dniu 17 lipca 2010 r po śniadaniu pszczelarze zwiedzili Dolinę Demianowską jedną z najbardziej znanej i najpiękniejszej doliny w Niżnych Tatrach oraz Demianowską Jaskinię Lodową. Miejsca te odwiedzane, choć wymagały pewnego wysiłku fizycznego, który wszyscy uczestnicy pokonywali wręcz brawurowo – dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Tego samego dnia po obiedzie miało miejsce odwiedzenie pasieki, gdzie uczestnicy z zainteresowaniem i ciekawością zapoznawali się z tamtejszą techniką pszczelarstwa oraz kulturą ludzi zamieszkujących tereny po południowej stronie Tatr. Miłe spotkanie zakończyło się pszczelarską biesiadą przy tradycyjnym grillowaniu kiełbasek.

Ostatniego dnia 18 lipca 2010 r po śniadaniu uczestnicy wycieczki w drodze powrotnej w ramach zdrowotnego relaksu udali się na Baseny Termalne, gdzie zażywano leczniczej kąpieli. Wycieczka zakończyła się w radosnym nastroju, przyjazdem do Polski, do Chrzanowa około godziny 18.00.

Pobyt na Słowacji przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, spotkań wśród ludzi, wiele refleksji na temat tamtejszej kultury, historii i pszczelarstwa – polskiego i słowackiego. Pszczelarze z koła "Cabanka" z serca dziękują organizatorom wycieczki, licząc, że nie jeden raz, ale kilka razy uda im się jeszcze odwiedzić swoich południowych kolegów jakimi są Słowacy.

Więc do następnego spotkania.

17pozycja « 2 z 6 »

Dwudniowa wycieczka do Kamiannej, Krynicy i Myślenic (posiadłość Jana Ślósarza) 17 maj 2008 R

19pozycja « 1 z 7 »

 

FILM

 


 

PSZCZELARZE Z POWIATU CHRZANOWSKIEGO W PSZCZELEJ WOLI W 2006 R – Wspomnienia

13 – 15 Lipiec

 

                               


Chrzanowscy pszczelarze z wizytą u Mistrza Pszczelarskiego Henryka Swobody

23. 09. 2006 ROk

 

 


              

Wycieczka pszczelarzy do firmy Łysoń 20.05.2006 rok

FILM

 


WYJAZD NA TARGI PSZCZELARSKIE DO MURCEK NA TRUTOWISKO – 2005 R

 

FILM

 


 

WYCIECZKA NA TRUTOWISKO W MURCKACH   2005 R

FILM

 

 

Komentarzy: 0

Dodaj komentarz